Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

Türkiye’de ticari marka tescili nasıl çalışır?

Bir ticari ünvanın marka olarak tescillenmesi için gereken işaretler, logolar, isimler bir sürü kontrolden geçtikten sonra ticari bir unvan olmaya hak kazanmakta ve bu ismin sahiplerine birçok konuda koruma sağlayabilmektedir. Tescil işlemi yapılırken izlenmesi gereken bir dizi prosedür vardır.

Marka tescili için Türk Patent Enstitüsüne bireysel ya da sizin tarafınızdan atanacak vekiller tarafından başvuru yapılabilir. Yabancı uyruklu vatandaşlar için ise başvurular sadece vekiller aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Avrupa’da ticari marka tescili nasıl çalışır?

Ticari markanızı Avrupa’nın tamamında Avrupa’da ticari markaları kaydetmek için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Bürosu prosedürünü takip ediyorsunuz. Bunun avantajı, markanızı ucuza yaptırabilmeniz dir, ancak koruma ve bakım maliyetleri çok yüksek olabilir. Bu nedenle, Avrupa’da kayıtlı bir ticari marka elde etmek için yeterince karlı olup olmadığını araştırmanız gerekir.

Dünya çapında bir marka tescili nasıl çalışır?

Bir ticari markayı dünya çapında kaydetmek tamamen farklı bir hikaye. Ticari markaları tescil etmek için dünya çapında bir sistem olmadığı için ve Türkiye veya Avrupa’da olduğu gibi bir birlik olmadığı için, ticari markanızın yasalar aracılığıyla her ülkede korunmasına izin vermeniz gerekecektir. Bununla bağlantılı 80 ülke var.

Tabii ki dünya çapındaki kayıtların taktiksel olarak hangi ülkelerde ses çıkardığını memnuniyetle tartışacağız. Bu sayede tescilin gerekli olduğu en iyi ülkeleri seçebiliriz. Dünya çapındaki ağımızla dünyanın her ülkesinde ticari markaları nispeten kolayca kaydedebiliriz.

Uluslararası markaları nasıl tescil ettirirsiniz?

Ticari markanızı uluslararası olarak kaydetmek istiyorsanız, hangi ülkelerde yaptığınızı dikkatlice değerlendirmeniz gerekir. Bu konuda size iyi bir fikir verebiliriz. Örneğin, uluslararası olarak 3 sınıfa kaydolmak genellikle gereksizdir ve bir sınıf yeterlidir. Uluslararası ticari markaları tescil etme maliyetleri ülkeye bağımlıdır. Dünya çapında birçok ülke için maliyetler aşağıda görülebilir ve diğer ülkeler için bir teklif yapmaktan memnuniyet duyarız.

Bir ticari markayı kaydetmenin maliyeti nedir?

Bir ticari markayı kaydetme maliyetleri, bunu yaptığınız yere bağlıdır. Sadece Benelux’u seçecek misin yoksa Avrupa’yı mı tamamlayacaksınız? Ayrıca, ticari markalarda uzmanlaşmış bir avukat veya hukukçu işe almak da ek maliyet getirir. Bizimle bunun için mevcut sabit oranlar var.

Ticari marka başvurunuz reddedilirse, para ne yazık ki iade edilmeyecektir. Genellikle uzmanlaşmış bir marka-güçlenmiş, hukukçu veya avukat gözetiminde markayı tescil tavsiye nedeni budur.

Avrupa’da bir ticari markanın tescil maliyeti

Europa’da bir ticari marka uygulamasının maliyeti 850 €, – çevrimiçi depo ile. Kağıt üzerinde bir depo seçerseniz, maliyetler 1000 € olacaktır. Her iki durumda da bu, ticari markayı 1 sınıfa kayıt ettirmekle ilgilidir.

Bir ticari marka uygulamasını ne zaman değerlendirmelisiniz?

Bir tesisatçı kaydedilemez, ancak eğer bir kişi Ticaret Odasına marka olarak bir marka yazarsa, bu sizi koruyabilir. Örneğin, mesi danışmanlık markasını tescil ettirirseniz. Aynı şube ve bölgedeki rakipler markanızı veya ticari markanızı bu şekilde kullanamazlar. Yine de, başka bir parti aynı adı kullanarak pazarınızda çalışmak istediğinde, bu maksimum korumayı sunmaz. Ulusal ya da uluslararası çapta çalışıp çalışmadığınızı düşünün, çünkü o zaman ticari markanın Ticaret Odasına kaydedilmesinden daha fazla koruma isteyebilirsiniz.

Bir ticari markanın kullanılabilirliğini nasıl kontrol edersiniz?

Eğer tescilli bir ticari marka istiyorsanız, bir noktada ticari markanın başka bir kişi tarafından kayıtlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Aklınızda bulundurduğunuz ticari marka zaten kayıtlıysa, ticari haklarınızı ihlal edebilir, bu da size karşı hukuki işlemler anlamına gelebilir. Bunu önlemek isteyeceksiniz ve bu yüzden bir marka zaten kayıtlı olup olmadığını marka kayıt kontrol edebilirsiniz.

Bir ticari markayı nasıl koruyorsunuz?

Ticari marka haklarının en önemli temel kurallarından biri, kayıt olmaksızın mevcut olmamasıdır. Ticari markanızı kaydetmeden korunmayacaktır. Yani, bir ticari markayı korumak için, onu yatırmanız gerekir. Daha sonra Marka Bürosu ticari markanızı kaydedecek ve korunacaksınız.

Bir ticari markayı nasıl yatırırsınız?

Bir markanın tescili için üç gereksinimini karşılaması gerekecek. Bu materyal gereksinimleri, 2.1 ila 2.4 BVIE veya fikri mülkiyet konusunda Benelux Anlaşmalarıdır. Üç gereksinim şunlardır:

  1. geçerlik
  2. yasallık
  3. meşruluk

Markalar Bürosu, reddetme kapasiteleri nedeniyle, ilk iki gereklilik yerine getirilmediği takdirde, bir ticari markayı mutlak ulaşılamazlık gerekçesiyle reddedebilir. Markalar Bürosu bunu kendileri araştıracak ve bir ticari markanın korunabileceği veya reddedilmesi gerektiğine karar verecek. Üçüncü meşruiyet “Meşruiyet” sadece muhalefet prosedüründe muhalefet varsa dikkate alınır.

Bir marka kaydı ne kadar geçerlidir?

Ticari markanız 10 yıldır korunmaktadır, ancak on yıl sonra her zaman uzatabilirsiniz. Yalnızca ticari markanızı aktif olarak sürdürdüğünüzden emin olmanız gerekir.

Ticari markalar nasıl kaydedilir?

Çok fazla miktarda ticari marka başvurusu reddedilir, çünkü bunlar genellikle çok açıklayıcıdır veya marka adı, logo , ticari marka, ürün adı veya marka imajı, malzeme gereksinimlerini karşılamamaktadır.  Ticari marka kaydınızı da durdurabilir. Bu yüzden isminizin TİCARİ MARKA tarafından kayıtlı olmasını tavsiye ediyoruz .

Her Türlü Marka  Sorularınız ve Başvuru Hakkında Bizleri Arayabilirsiniz.