Marka Devir Adana

Marka Devir Adana

Şahıslar ve tüzel kişiler, markalarını 3. kişilere devir edebilir.  Marka sahip bilgisi değişmesini ‘Devir İşlemi’  işlemi olarak tanımlayabiliriz. Şahıstan şirkete, şirketten şahıssa ya da aile bireyleri arasında yapılan işlemde ‘devir İşlemi’ prosedürü uygulanır. Fakat Nevi ve Unvan değişikliği ‘Devir işlemi’ değildir.

Devir için tescil belgesi aranmıyor

Markan ‘Tescil belgesi’ olmasına gerek olmaksızın markanızı devir edebilirsiniz. Yani devir sırasında ‘’Tescil Belgesi’’ aranmıyor. Şöyle ki; bugün yapılan marka başvurusu için dosyanızı inceleyen uzmanın nihai karar vermeden de devir işlemi yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken devir alan ve devir verenin noter de hazır bulunmasıdır.

Devir işlemi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Noter üzerinden yapılan sözleşmede dikkat edilmesi gereken temel konulardan biri de, markanın hangi sınıf ve emtialarının devir edilmek istendiğidir.

Noter’ten sonra süreç nasıl işliyor

Noter üzerinden yapılan devrin ardından işleminiz bitmiyor. Marka Devir Sözleşmesini, Türk Patent Kurumunun kayıtlarına yansıması gerekiyor. Şayet noter üzerinden yapılan devir sözleşmesi TÜRKPATENT kurumunun kayıtlarına yansıtılmazsa yapılan devir işleminin hukuki bir karşılığı olmuyor. Markayı Devir alan kişi veya firma Noter üzerinden yapılan sözleşmeyi ilgili kuruma iletmesi ve aynı zamanda harç bedelini ödenmesi gerekmektedir.

Devir için yetkili kurum: türkpatent

Harç ücretinizle birlikte Noter satış sözleşme evraklarınızı TÜRKPATENT Kurumu kayıtlarına işletmeniz gerekiyor. Ortalama devir işlem süresi 4 ile 6 hafta arasında değişebiliyor. Talebiniz devir uzmanları tarafından titizle inceledikten sonra, devir yapıldığına dair resmi bir yazı alıyorsunuz.

Marka tescil belgesi gönderilmiyor

Devir işleminin gerçekleştiğine dair yazıdan sonra ‘Marka Tescil Belgesi’ gönderilmiyor.  Marka devir alan müşterilerimiz eğer isterse –ekstra ücret- ödeyerek ‘Marka Tescil Belge’ talebinde bulunabilir. Herhangi aksaklık yaşamak istemiyorsanız alanında uzman Vekil firmalarla çalışmanızı tavsiye ederiz.

Not: Ayrıca tescilli bir markanın devri sırasında, devredenin aynı veya ayırt edilemeyecek derecede benzer olan ve benzer mal veya hizmetler için tescilli başka markaları bulunuyorsa bu markaların da devredilmesi gerekir